Garden Competition

After dusting off the gardening gloves and months of blossoming, the winners of the 2011 Logan Garden Competition have come into flower.

The winners were announced at a ceremony at Berrinba Wetlands on Sunday 9 October 2011.  

The prestigious Grand Champion award was awarded to joint winners John & Marcia Rivett and Gavin & Debra Ottway for their spectacular gardens. The winners were presented with their awards by Mayor Pam Parker, Cr Lynne Clarke, Cr Phil Pidgeon and Cr Cherie Dalley.

Both the Mayor and Cr Clarke congratulated all entrants who participated in the Logan 2011 Garden Competition for the effort they had gone to with their gardens. All gardens were of very high standard.

Category winners are listed below.

Winners

2011

Winners of the 2011 garden competition
Award Recipient
Grand Champion Garden John and Marcia Rivett, Logan Reserve
Gavin & Debra Ottway, Regents Park
Best Small Residential Garden 1st: Danny and Sue Collins, Loganholme
2nd: Melinda O'Connor, Marsden
3rd: Hans & Emelio Schmidt, Beenleigh
Best Large Residential Garden 1st: John and Marcia Rivett, Logan Reserve
1st: Gavin & Debra Ottway, Regents Park
2nd: John and Joan Smith, Cornubia
3rd: Robert Sparks, Greenbank
Best New Entrant 1st: Lorraine Teston, Loganholme
2nd: Patricia Greenham, Priestdale
3rd: Colin Thomas, Logan Central
Best Rental 1st: Joan Thompson, Rochedale South
2nd: Peter Smee, Woodridge
3rd: Marija Vesic, Kingston
Best School/Community/Childcare Centre 1st: Park Ridge Primary School
2nd: Chatswood Hills State School
3rd: Eagleby State School

2010

Winners of the 2010 garden competition
Award Recipient
Grand Champion Garden John and Marcia Rivett, Logan Reserve
Best Small Residential Garden 1st: Danny and Sue Collins, Loganholme
2nd: Melinda O'Connor, Marsden
3rd: Ken and Narelle, Loganholme
Best Medium Residential Garden 1st: Gavin and Debra Ottway, Regents Park
2nd: Ted Comish, Shailer Park
3rd: Selina Finemore, Loganlea
Best Large Residential Garden 1st: John and Marcia Rivett, Logan Reserve
2nd: John and Joan Smith, Cornubia
2nd: Susan Tapp, Forestdale
Best Overall New Entrant 1st: Michael and Ann-Marie Clifford, Bannockburn
2nd: Veronica Frost, Crestmead
2nd: Phillip McCallum, Slacks Creek
Best Rental 1st: Joan Thompson, Rochedale South
2nd: Paul and Annette Reberger, Bethania
3rd: Steve and Julie Hughes, Loganlea
Best School/Community/Childcare Centre 1st: Park Ridge State School
2nd: Shailer Park State Primary
3rd: Browns Plains State School

2009

Winners of the 2009 garden competition
Award Recipient
Grand Champion Garden John and Marcia Rivett, Logan Reserve
Best Small Residential Garden 1st: Danny and Sue Collins, Loganholme
2nd: Melinda O'Connor, Marsden
3rd: Jurgen Parge, Boronia Heights
Best Small Residential Garden New Entrant 1st: Selina Finemore, Loganlea
2nd: Joanne Brooks, Waterford
3rd: Gordon and Dianne Mills, Crestmead
Best Medium Residential Garden 1st: Gavin and Debra Ottway, Regents Park
2nd: John and Joan Smith, Cornubia
3rd: Carole Bradley, Slacks Creek
Best Medium Residential Garden New Entrant 1st: Muriel Asson, Cornubia
2nd: Tony Roberts, Marsden
3rd: Alanna Finch, Loganholme
Best Large Residential 1st: John and Marcia Rivett, Logan Reserve
2nd: Allan and Evelyn Andrews, Jimboomba
Best Large Residential New Entrant 1st: Hazel Ann Greve, Chambers Flat
2nd: Lee-anne Holbrok, Jimboomba
Best Rental 1st: Steve and Julie Hughes, Loganlea
2nd: Peter Smee, Woodridge
3rd: Marija Lakota-Vesic, Kingston
Best Edible Garden 1st: Han Schmidt, Beenleigh
Best School/Community/Childcare Centre 1st: Boronia Heights State School, Browns Plains
2nd: Shailer Park Primary School, Shailer Park
3rd: Chatswood Hills State School, Springwood
Best Native Garden 1st: Walter and Rota Bishop, Meadowbrook
2nd: Logan Artists Association, Loganlea
3rd: George and Dianne Carter, Forestdale
Best Patio 1st: June Gray, Woodridge
2nd: Ken and Narelle Jorgensen, Loganholme
Best Commercial/ Industrial 1st: JJ Richards and Sons, Underwood
2nd: Domain Apartments, Meadowbrook
3rd: Marsden Gardens, Marsden

2008

Winners of the 2008 garden competition
Award Recipient
Grand Champion Garden John and Marcia Rivett, Logan Reserve
Judges' Choice Award Evelyn Andrews, Jimboomba
Water Conservation Award Beverly Stephan, Heritage Park
Best Small Residential Garden 1st: Merlinda O'Connor, Marsden
2nd: Danny and Sue Collins, Loganholme
3rd: Gavin and Debra Ottway, Regents Park
Highly Commended: Jurgen Parge, Boronia Heights
Best Large Residential Garden 1st: John and Marcia Rivett, Logan Reserve
2nd: John W. Smith, Cornubia
3rd: Andrew and Atsuko Bennett, Cornubia
Best Commercial and Industrial Garden 1st: JJ Richards and Sons Pty Ltd, Underwood
2nd: UniCentral Domain Apartments, Meadowbrook
3rd: Animal World Pet Motel, Cornubia
Best School/Community Project Garden 1st: Loganholme State School
2nd: Burrows State School
3rd: Greenbank State School
Highly Commended: Boronia State School, Special Education Unit
Best Outdoor Room 1st: June Gray, Logan Central
2nd: Kent and Narelle Jorgenson, Loganholme
3rd: Andrew and Atsuko Bennett, Cornubia
Most Innovative Garden 1st: Carole Bradley, Slacks Creek
2nd: Mark and Katie Blomkamp, Chatswood Hills
3rd: Pamela Fagg, Browns Plains

2005

Winners of the 2005 garden competition
Award Recipient
Grand Champion Linda and Ted Zillman
Judges' Choice Award Cathy Murray
Senior Citizens Award Rodney Puet
Class 1 - Large Residential Garden 1st: Lyle and Beverley Spark
2nd: John Smith
3rd: Andrew and Atsuko Bennett
Class 2 - Small Residential Garden 1st: Linda and Ted Zillman
2nd: Peter and Cherith Di Slivo
3rd: Patrick and Ellen Stevens
Highly Commended: Danny and Sue Collins
Class 3 - New Residential Gardens 1st: Wendy Ive
2nd: Juergen Parge
3rd: Glen and Flavia Dunn-Marler
Highly Commended: Michael and Donna Lowe
Class 4 - Outdoor Living Room 1st: Ken and Narelle Jorgensen
2nd: Sandra and Ross Crowley
3rd: Gary Hawke
Class 5 - Most Colourful Garden 1st: Debra and Gavin Ottway
2nd: Pearl Nicholls
3rd: Merlinda O'Connor
Highly Commended: June Gray
Class 6 - Eco Garden 1st: Carole Bradley
2nd: Jeff Smith
3rd: Pamela Fagg
Class 7 - Rented Residential Garden 1st: Jeff Taylor
2nd: Ray and Joyce Whitmore
3rd: Edward Lee Witt
Highly Commended: Jason Glover, Crestmead
Class 8 - Community Garden 1st: Eric Brysewitz and Dawn Chalkey
2nd: Aged Care Disability Service
3rd: Roy Ripley Kirby
Class 9 - Commercial Garden 1st: JJ Richards and Sons
2nd: ATS Auto
3rd: Animal World Pet Motel
Class 10 - School Project Garden Highly Commended: Boronia Heights State School, Carbrook State School, Burrows Road State School, Loganholme State School